Ara
  • Sinan Baykent

"Fransız Halkına Bildiri" Mareşal Pétain, 18 Ağustos 1944

10 Temmuz 1940 - 20 Ağustos 1944 tarihleri arasında nasyonal-sosyalist Almanya'yla işbirliği siyaseti yürüten Vichy Rejimi'nin Devlet Başkanı Mareşal Philippe Pétain 19 Ağustos 1944 tarihinde iradesi dışında Alman yetkililer tarafından zorla Sigmaringen kentine götürülmüştü. Aşağıdaki bildiri, Mareşal Pétain'in 18 Ağustos 1944 tarihinde "Devlet Başkanı" sıfatıyla Fransızlara verdiği son mesajları içeriyor. Bildiri Türkçede ilk defa yayınlanıyor."Fransızlar!


Bu bildiri size ulaştığında ben artık özgür olmayacağım. Düştüğüm bu durumda size söyleyeceklerim şimdiye dek davranışlarımı yönlendiren her şeyi teyit etmenin ötesinde bir anlam taşımayacaktır. Dört sene boyunca - aranızda kalmaya karar verdiğim için - her gün Fransa'nın daimî menfaatlerine hizmet edebilmenin yollarını aradım ve fakat taviz vermedim. Tek bir gayem vardı: 'sizi beterinden korumak.'


Tarafımca kabul edilen, rıza gösterilen, katlanılan, hür iradeyle yahut zorla yapılan her şey yalnızca sizi korumak içindi. Zira kılıcınız olamasam bile, kalkanınız olarak kalmayı istedim.


Bazı koşullarda sözlerim yahut eylemlerim sizi şaşırtmış olabilir. Biliniz ki, mevzubahis sözler ve eylemler sizin hissettiğiniz acıdan çok daha fazlasını bana vermiştir. Sizin için, sizinle birlikte acı çektim. Fakat size yönelen tehditlere karşı itiraz etmekten asla vazgeçmedim. Sizden mutlak bazı tehlikeleri uzaklaştırdım; ne yazık ki sizi bazılarından kurtarmayı başaramadım. Vicdanım şahidimdir ki, hangi cepheye ait olursa olsun, kimse bu gerçeği inkâr edemeyecektir.


Bugün muhaliflerimizin yapmayı istedikleri şey, beni sizden koparmaktır. Onların nezdinde aklanmak, haklı çıkmak gibi bir derdim yok. Ben yalnızca Fransızları umursuyorum. Sizin için olduğu gibi benim için de tek bir Fransa vardır, o da atalarımızın Fransa'sıdır. Size bir kez daha birleşmeniz için yalvarıyorum. Her ne kadar bazen vazifemizin ne olduğunu bilmesek de, bildiğimizde onu yerine getirmek zor değildir. Sizin vazifesiniz ise basittir: sizi şeref ve nizam yollarına taşımayı vaat edenlerin etrafında toplanacaksınız.


Nizam sağlanmalıdır. Nizamı meşru planda temsil ettiğim ve hâlâ önderiniz olduğum için bana itaat etmeye devam etmelisiniz. Benimle birlikte size sosyal barış mesajı getirenlere itaat edin zira sosyal barış olmaksızın hiçbir nizam inşa edilemeyecektir. Sizi aranızda uzlaştırmak ve barıştırmak isteyenlerin, Fransa'yı yenilemek isteyenlerin yanında durun. İçine düşülen yanlışların karşılıklı affı ile bizden olanlara beslenen karşılıklı sevgiyi tavsiye eden bir dille size gelenlerin yanında durun. Onlar, hakiki Fransız önderleridirler. Benim eserimi ve disiplinimi takip etmeyi sürdürenlerden olacaklardır - onların yanında durun.


Sizden ayrılmış olsam da sizi terk etmiyorum. Sizden ve sizin Fransa'ya olan bağlılığınızdan çok umutluyum. Tanrı'nın izniyle, sizler Fransa'yı yeniden eski şansına kavuşturacaksınız.


Kader beni savuruyor. Katlanılması en zor acıyla baş başa kalıyorum. Eğer bu acı selametimizin bir koşuluysa, eğer müttefik de olsa yabancı karşısında hakiki vatanseverliğe ve yalnızca Fransa'nın menfaatlerini gözetene sadık kalacaksanız ve eğer benim fedamla siz Vatan'ın yeniden doğuşu için kutsal birliğin yolunu bulacaksanız - işte o zaman ben bu acıyı mutlulukla kabul ediyorum.


Mareşal Philippe Pétain"Kaynak: Philippe Pétain, Quatre Années Au Pouvoir, La Couronne Littéraire, Paris, 1949.

Çeviren: Sinan BAYKENT ©

48 görüntüleme0 yorum